Słuchanie muzyki każdego z nas podnosi na duchu.
To naprawdę jest język uniwersalny, a także duchowy, uczuciowy… Możemy to wyczuć intuicyjnie, nie znając wiedzy naukowej. Gramy naszą ulubioną piosenkę na naszych smartfonach i uśmiech rozjaśnia naszych twarzach w naszym wnętrzu rozlega się wewnętrzny spokój …
muzyka reorganizuje nasze mózgi tak jak najlepsza sesja medytacji.
Słuchamy muzyki dostosowują się do naszych największych potrzeb – niezależnie od tego, czy zmniejszają stres, czy wzmacniają nasz układ odpornościowy.i regeneruje układ nerwowy. Wygląda na to, że muzyka jest lekarstwem .
Muzyka została prawdopodobnie wynaleziona dla ludzkiej przyjemności w czasach paleolitu, ale jest muzyka Wszechświata, którą Pitagorejczycy nazywali „muzyką sfer”, jest prawdopodobnie tak stara jak sam Wszechświat. Wsłuchaj się w cisze leśnej ciszy usłyszysz dźwięk szumu drzew, śpiewu ptaków wszystko wytwarza harmonie. Poczuj wibracje… Kosmos także wytwarza dźwięk, cały wszechświat śpiewa, lecz nasz słuch nie … dźwięki o doskonałej harmonii, jest najmilszą muzyką niesłyszalną. Dla Pitagorasa muzyka była ruchem przerywanych i ciągłych…
W starożytni greccy wtajemniczeni rozumieli terapeutyczne korzyści płynące z muzyki, które prawdopodobnie pochodzą od Egipcjan.
Wczesne kultury chińskie, tybetańskie, hinduskie, perskie i inne kultury znały skale, które miały wywoływać pewne stany hipnagogiczne – ale tak naprawdę nie mamy pojęcia, jak daleko sięgało wykorzystanie muzyki w historii ludzkości. Nawet neandertalczycy mogli śpiewać i intonować. Niewątpliwie muzyka była niezbędnym narzędziem ewolucyjnym – ale jak dokładnie przeprojektowuje twój mózg? Wyciszając system nerwowy.
W ostatnich badaniach naukowcy wykorzystali funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym, aby obserwować przepływ krwi w mózgu podczas słuchania ulubionej melodii…
Odkryli, że gdy badani słuchali piosenek z preferowanych gatunków muzycznych, wykazywali zwiększony poziom łączności mózgu. Ten stan mózgu – pozwala na głębszą kreatywność, szczęście i funkcjonowanie poznawcze.
Badanie podaje, że największą zmianę zainspirowaną muzyką odnotowano w sieci stanu spoczynku związanej z wewnętrznym pokojem lub adaptacyjnymi czynnościami umysłowymi, w które ludzie spontanicznie i celowo angażują się każdego dnia.
Ten obszar mózgu pozwala nam śnić na jawie, wykorzystywać prawostronną kreatywność do rozwiązywania problemów stworzonych przez lewą stronę mózgu oraz do ćwiczenia większej empatii i samoświadomości.
W innym badaniu stwierdzono, że ten obszar mózgu zwany siecią trybu domyślnego jest jak przełącznik pomiędzy zewnętrznie skupionymi stanami umysłu, a wewnętrznym lub subiektywnym poczuciem siebie. Sieć wydaje się obejmować wędrówki umysłu, takie jak wyobrażanie sobie przyszłości, odkrywanie nowych możliwości nadziei ma afektywne znaczenie aspiracji lub marzeń niezależnie od naszych preferencji dotyczących słuchania. Jeśli muzyka, którą kochamy, przerabia nasze mózgi.
Co więcej, słuchanie świetnej piosenki pozwala nam przetwarzać interakcje psychospołeczne i wykorzystywać rozbieżne myślenie – stan umysłu,
fascynujące jest to, że muzykoterapia – proste słuchanie korzystnych fal dźwiękowych – może regenerować mózg, poprawiać pamięć i działać jako tonik dla mózgu, nawet u małych dzieci.
Naukowcy sugerują, że muzyka moduluje wydzielanie hormonów steroidowych, co ostatecznie pobudza naprawę i regenerację nerwów mózgowych.
I wreszcie, słuchanie muzyki pozwala na większą plastyczność neuronową. Korowa plastyczność pozwala obwodom mózgowym elastycznie dostosowywać i optymalizować przetwarzanie myśli w sposób odzwierciedlający wymagania środowiskowe i behawioralne.
Im bardziej plastyczny jest nasz mózg – tym bardziej ruchomy – tym bardziej możemy przystosować się do stresorów, z którymi mamy do czynienia w naszym codziennym świecie.
Czy to dziwne, że kochamy muzykę tak długo, jak pamiętamy, i że nawet nasza pamięć komórkowa szarpie nas, aby słuchać naszej ulubionej piosenki, czy muzyki relaksującej.
Radość ze słuchania na najwyższym poziomie w naszych samochodach i w domach ma sens Wycisza nas i zmienia świat na lepsze… zmienia nas…