Na czym polega bioenergoterapia?
U podstaw koncepcji leczenia leży holistyczne podejście do organizmu człowieka oraz przeświadczenie, iż leczyć należy nie objawy, lecz przyczyny. W centrum uwagi znajduje się układ energetyczny, stawiany na równi z system krążenia, oddychania, nerwowym czy pokarmowym.
Złożony jest on z dwóch podstawowych typów struktur, jakimi są:
Meridany, czyli kanały energetyczne łączące narządy wewnątrz organizmu. Wyróżnić wśród nich można meridan główny stanowiący oś ciała, a także meridany poszczególnych kończyn oraz większych i mniejszych organów;
Czakry, czyli zakończenia kanałów, wychodzące na powierzchnię skóry, „zasysające” energię z zewnątrz. Łącznie czakr jest około tysiąca, z czego 8 dużych, 24 średnie i 118 małych (pozostałe mają rozmiary mikro).
Medycyna Wschodu zakłada, że zaburzenie przepustowości meridanów lub czakr prowadzi do różnego rodzaju schorzeń. Przykładowo, nieprawidłowe funkcjonowanie czakry korony znajdującej się na wierzchołku czaszki, powodować może bóle głowy.
W tym miejscu wspomnieć należy jeszcze o trzecim z kluczowych pojęć, jakim jest aura. Otacza ona ciało człowieka, a zaburzenia w którejkolwiek z trzech jej warstw pozwalają przewidzieć schorzenie, zanim obejmie ono organizm. W takim kontekście bioenergoterapia polega na zastosowaniu różnego rodzaju technik mających na celu poprawę przepływu energii lub zasilenie organizmu pacjenta energią pochodzącą od terapeuty. W czasie seansu podejmuje się też próby przewidzenia zagrożeń na podstawie aury.